School Achievements/World Activities

School Achievements/World Activities


Year

Achievement

Awarded By

Awardee

2018

2nd Winner – Sakamoto Competition

Sakamoto

Adham Daniel Afdlan Islam

2018

3rd Winner – Regional School Debating Championship

 

Pramadya, Sekar, and Kamil

2018

3 week summer camp through Jugendkurs Scholarship in Germany

Goethe Institut Indonesien

Sulthan Hanif, Faqih Morteza, Riefero Fayzello

2018

3rd Winner – GLARISA 2018: English Debate

Sekolah Kharisma Bangsa

Andari Sekarningrum, Muhammad Kamil Hasan, and Pramadya Anggara Dharmasaputra

2018

2nd Rank – Olimpiade Sains Nasional kategori Matematika

Diknas Kabupaten

Muhammad Rifat Abiwardani

2018

3rd Runner up – Olimpiade Sains Nasional kategori Ekonomi

Diknas Kabupaten

Vidiandra Azzahra Hariadi

2018

1st Winner – Lomba Debat SMP, Al-Fath Festival

Sekolah Al Fath

Syabilla Andina Alifia

Muhammad Fikri Wahyudi

Ahmad Faden Suta Jatmika

2018

3rd Winner – English Debating Championship

Sekolah Al Fath

M. Sakhran Thayyib

M. Bintang

Natasha Ursula Divalandra

2018

1st and 2nd Winner – Coca Cola Soccer Cup

Jakarta School Football League

Madania Primary Soccer Team

2018

2nd Winner – Coca Cola Soccer Cup

Jakarta School Football League

Madania Secondary Soccer Team

2018

1st Place - Renang O2SN

Dinas Kabupaten

Febrian

2018

3rd Place – Futsal Competition

Sekolah Al Fath

Madania Secondary Soccer Team

2018

7th Place – World Sakamoto Mathematics

Sakamoto

Nazeeya Safa Melindra

2017

1st Winner – Renang 50M gaya dada, 02SN

1st Winner – Renang 50M gaya bebas, 02SN

1st Winner – Renang 50M gaya punggung, 02SN  

1st Winner – -Renang 50M gaya kupu-kupu, 02SN

Dinas Pendidikan

Muhammad Anwar Satria Abhirama

2017

3rd Winner – Bulu Tangkis, O2SN

1st Winner – Membaca Puisi, FSL2N

Dinas Pendidikan

Dewa Ayu Ratnadia Divyani

2017

3rd Winner - Renang 50M gaya dada, OS2N

3rd Winner - Renang 50M gaya punggung, OS2N

3rd Winner -Renang 50M gaya kupu-kupu, OS2N

Dinas Pendidikan

Adham Daniel Afdlan Islam

2017

1st Winner - Renang 50M gaya dada, OS2N

1st Winner - Renang 50M gaya bebas, OS2N

1st Winner  - Renang 50M gaya punggung, OS2N

1st Winner  - Renang 50M gaya kupu-kupu, OS2N

Dinas Pendidikan

Therresyia A`dewinta Ratna Dewata

2017

2nd Winner – Renang 50M gaya bebas, OS2N

Dinas Pendidikan

Arinda Khansa Az-zahra

2017

3rd Winner – Renang 50M gaya bebas, OS2N

Dinas Pendidikan

Sabrina Zalfa Naira

2017

1st Winner – Baca Puisi, FSL2N

Dinas Pendidikan

Dewa Ayu Ratnadia Divyani

2017

3rd Winner – Tenis Meja, OS2N

Dinas Pendidikan

Muhammad Faza Alkaunain

2017

3rd  Runner Up – Sakamoto Competition

Sakamoto

Laskar Minoru Matamahasin Lubis

2017

4th Runner Up – Sakamoto Competition

Sakamoto

Luna Shaffina Aurellia

2017

1st Winner – Interschool Debating Competition

Sekolah Bogor Raya

Raihan Badrahadipura, M. Fajar Ramadhan Kamil, and Pahlawan Jati Kusumo

2017

High Achievement Award in Japanese Language, Cambridge International Exam AS Level

Razita Aulia Azkia

 

2017

3rd Winner – Bogor Young Scientist Fair

Jungle Land Adventure Park Bogor

Anandabhuwana Surjani and Purple Kharisya

2017

3rd Winner – Deutscher Meister Kulturfest 2017

University of Indonesia

Fajar Falah Supono

2017

Gold Medal – Jakarta Taekwondo Festival

 

Namira

2017

Silver Medal – Jakarta Taekwondo Festival

 

Irsyaf

2017

Gold Medal – Jakarta Taekwondo Festival

 

Nasywa

2017

Gold Medal – Jakarta Taekwondo Festival

 

Zian

2017

Gold Medal – Jakarta Taekwondo Festival

 

Fayzell

2017

Bronze Medal - Southeast Asian Mathematical Olympiad

SEAMO

Faris Satya Wibisana and Ammarendra Primardika

2017

2nd Place – ICAS Science 2017

UNSW

Ahmad Faden Suta

2017

3rd Winner – Spelling Bee Competition

EF Bogor

Fahrulia Rahmania

2016

2nd Winner - Eden Spelling Bee Competition

Eden

Sayyidina Umar Izzatullah

2016

2nd Winner – Eden Spelling Bee Competition

Eden

Safiyya Cahaya Amartya Samudera

2016

Chosen to be the Representatives of Indonesia in World Children Baseball Fair, Toyama, Japan

 

Rafa Calya Callysta and Fathi Ramadhan Syamill

2015

Young Entrepreneurs International Business Symposium

 

 

2015

1st Winner – Prasetiya Mulya’s Creative Event Competition

Prasetya Mulya

Raras Bunga Iswara and Maula Nadia

2015

1st Winner – Science SGU Unique Project Foodism Competition

 

Kharisma Zatalini and Maula Nadia

2015

1st Winner – IPB Tax and Accounting Championship

Bogor Agricultural Institute

Julia Jasmine, Sekar Sanding, and Farizal Mulyadi

2015

1st Winner – Robotic Programing CCM

 

Hasbi Lazawardi

2015

3rd Winner – German Language Olympics, Bogor

 

Prameswara Diposeno

2015

3rd Winner – Kanji Competition

University of Indonesia

Razita Aulia Azkia

2014

1st Winner – German Quiz Competition

University of Indonesia

Fakhri, Ilya Pamuntjak, and Ikra Halki

2014

2nd Winner – IPB Tax and Accounting Championship

Bogor Agricultural Institute

Dita Arafanti, M. Hida Lazuardi, and Nisrina

2014

2nd Winner – Essay Writing Competition

Sampoerna Foundation

Najla Nadira

2014

Binus National Essay Writing Competition

 

Maitsa Nur Syaban

2014

1st Winner – Energy Saving Architecture Competition

 

Omar Muchale, M. Aditya Hilmy, Erendi Azis, and M. Naufal Ariq

2014

2nd Winner – Energy Saving Journal Writing

 

Kenisya Larasati

2014

2nd Winner - Energy Saving Poster Drawing

 

Shabrina Amalia

2014

2nd Winner – German Language Essay

University of Indonesia

Efhalya Amandhini

2014

1st, 2nd, and 3rd Winner – Bogor District Mandarin Speech Competition

 

Bimanda Octavia, Ubayasarri Noor, and Benny Ciputra Fintoni (repectively)

2014

Best Director for 8 Schoolastic Competition

SMAN 8 Jakarta

Maula Nadia

2014

1st, 2nd, and 3rd Winner – Energy Saving Photography Competition

 

Aulia Ismaya


Share :